Zespoły inżynierów zajmujące się telekomunikacją muszą sprostać wyzwaniom coraz bardziej złożonych produktów w jak najkrótszym czasie. Jednocześnie muszą wykorzystywać wciąż rozwijające się standardy, takie jak: UMTS, LTE, WiMAX, TD-SCDMA czy VDSL.
Wspomniane zespoły wykorzystują produkty MathWorks do szybszego tworzenia innowacyjnych projektów. Pakiet MATLAB i Simulink usprawnia pracę projektową, pomagając w:
Dziś, większość inżynierów używa pakietu MATLAB i Simulink do rozwijania algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów. Dzięki temu oszczędzają znaczną ilość czasu w porównaniu do pracy w oparciu o programowanie w językach C/C++ i innych. Pracują na wysokim poziomie abstrakcji korzystając z rozbudowanej biblioteki algorytmów przetwarzania sygnałów, takich jak: FFT, filtry cyfrowe i modulatory. To ułatwia opracowywanie modeli sygnałów cyfrowych pasma podstawowego bazujących na OFDM czy QAM oraz wykorzystanie wciąż rozwijających się standardów, takich jak: UMTS, WiMAX oraz LTE.
Korzystając z pakietu MATLAB i Simulink, zespoły inżynierów mogą umieścić w jednym modelu systemu zarówno algorytmy przetwarzania sygnałów jak i algorytmy sterowania. Możliwy jest zapis algortymów przetwarzania sygnałów w języku MATLAB, blokach Simulink, a nawet w języku C czy HDL. Sterowanie można opisać w języku MATLAB lub jako maszyny stanowe. System symulowany jest w całości aby zapewnić poprawną współpracę różnych części systemu. Wykorzystując technologię obliczeń równoległych firmy MathWorks, inżynierowie mogą przyspieszać długie i wymagające symulacje na potrzeby testowania BER i analizy parametrycznej. Inżynierowie mogą wielokrotnie wykorzystywać model systemu jako jarzmo testowe dzięki wprowadzeniu do symulacji elementów poziomu implementacyjnego (w języku C, HDL lub jako elektroniczne, analogowe obwody). Wyniki mogą być bezpośrednio porównane z wynikami symulacji modeli bez potrzeby tworzenia dodatkowych skryptów czy testów. Modele referencyjne mogą zostać również wykorzystane do generacji wektorów testowych do weryfikacji prototypów sprzętowych. Po podłączeniu prototypu sprzętowego oraz urządzeń pomiarowych do modelu referencyjnego, inżynierowie mogą przesłać wektory testowe do prototypu, pobrać wyniki i porównać z wynikami symulacji.
Projektowanie na wysokim poziomie abstrakcji może znacznie poprawić jakość projektu przetwarzania sygnałów cyfrowych. Wykorzystując pakiet MATLAB i Simulink, inżynierowie sprawnie modelują i symulują idee projektowe. To oznacza, że mogą przeprowadzić więcej iteracji w celu wykrycia i poprawy wad projektu. Inżynierowie pracują na wielu poziomach abstrakcji, żeby przetestować koncepcje i szczegóły implementacyjne. W przeciwieństwie do projektowania bazującego na niskopoziomowych językach programowania, pakiet MATLAB i Simulink pozwala łączyć rozszerzalność popularnego języka programowania z prostotą oraz wydajnością produkcyjną wysokopoziomowego narzędzia projektowania. Jednocześnie możliwe jest usprawnienie procesu weryfikacji systemów przetwarzania sygnałów poprzez szerokie możliwości oferowane przez oprogramowanie. Wstępnie, możliwa jest weryfikacja zgodności ze specyfikacją, a następnie weryfikacja poprawnego działania prototypu sprzętowego.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym specjalistą
Marcin Piwowarczyk E-mail: marcin.piwowarczyk@ont.com.pl Telefon: +48 12 630 49 52
Skorzystaj z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej oprogramowania
Dowiedz się więcej