Big Data w środowisku MATLAB [Webinarium nagrane]
Analiza danych w programie MATLAB [Artykuł techniczny]
Wprowadzenie do Statistics Toolbox [Webinarium nagrane]
The Rise of Engineering-Driven Analytics [Video]
Using MATLAB with Big Data from Sensors and IoT Devices [PDF]
Inżynierowie i zespoły IT korzystając z zawartych w środowisku MATLAB technologii projektowania aplikacji wspierających podejmowanie decyzji na podstawie analizy danych masowych, tworzą m.in. zautomatyzowane systemy przewidywanej konserwacji sprzętu technicznego (tzw. konserwacja zapobiegawcza), systemy telematyczne, zaawansowane systemy wspomagania kierowcy czy analityki danych z różnego rodzaju czujników. Zespoły te wybierają środowisko MATLAB ponieważ oferuje ono funkcjonalności, które nie występują w systemach typu Business Intelligence lub środowiskach programistycznych Open Source.
Wśród tych funkcjonalności szczególne znaczenie mają:
Pierwszym krokiem w ramach analityki danych jest dostęp do bogactwa zbiorów danych umożliwiających odkrywanie wzorców i rozwijanie głębszego spojrzenia na konkretne zagadnienie.
Podczas pracy z danymi pochodzącymi z wielu źródeł i repozytoriów, inżynierowie i naukowcy potrzebują je wstępnie obrobić i przygotować. Przykładowo, dane mogą mieć brakujące lub błędne wartości albo mogą wykorzystywać różne formaty znaczników czasu.
Środowisko MATLAB ułatwia prototypowanie i konstruowanie modeli predykcyjnych. Dane po opisanej wcześniej obróbce mogą zostać wykorzystane bezpośrednio do prognozowania i przewidywania prawdopodobieństwa przyszłych wyników. W ramach zintegrowanego środowiska, możemy w szybki sposób porównywać różne metody uczenia maszynowego, takie jak regresja logistyczna, drzewa klasyfikacyjne, maszyny wektorów nośnych czy metody zespołowe. Następnie, wykorzystując techniki udoskonalania i redukcji modelu możliwe jest stworzenie dokładnego modelu, który najlepiej odda moc predykcyjną danych. Za pomocą elastycznych narzędzi do obróbki danych finansowych, sygnałów, obrazów, danych wideo i danych geoprzestrzennych można tworzyć modele analityczne z różnych dziedzin w obrębie tego samego środowiska obliczeniowo-programistycznego.
Integracja analityki opracowanej w środowisku MATLAB z produkcyjnymi środowiskami IT następuje bez potrzeby powtórnego kodowania czy tworzenia niestandardowej infrastruktury. Rozwiązania analityczne skonstruowane w środowisku MATLAB mogą być spakowane jako komponent kompatybilny z szeroką gamą środowisk programistycznych, takich jak Java, Microsoft .NET, Excel, Python oraz C/C++. Możliwe jest również udostępnianie rozwiązań analitycznych jako niezależnych aplikacji lub uruchamianie ich w ramach istniejących już rozwiązań webowych, bazodanowych, desktopowych czy korporacyjnych. W celu uzyskania niskich opóźnień i skalowalnych aplikacji produkcyjnych można radzić sobie z analityką środowiska MATLAB poprzez uruchamianie jej jako zcentralizowana usługa wywoływana z wielu różnych aplikacji.
Skorzystaj z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej oprogramowania
Dowiedz się więcej