UWAGA Przedłużamy czas trwania konkursu do 18 grudnia 2020!
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie użytkowników MATLABa, którzy lubią zadania nietypowe, a kreatywność to ich główna cecha!
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak wielu dziedzinach wykorzystywane jest oprogramowanie MATLAB i Simulink. Wśród dostępnych funkcjonalności, środowisko firmy MathWorks pozwala nam na generowanie różnego rodzaju wykresów, nie tylko tych zdefiniowanych w domenie czasu.
Wiele zdarzeń ekonomicznych, społecznych, fizycznych możemy przedstawiać na wykresach bąbelkowych i chcielibyśmy zaprosić Was do zabawy, której celem będzie zaprezentowanie ciekawego zestawu danych, który w przejrzysty sposób zobrazuje interesujące zjawisko fizyczne, ekonomiczne lub rozkład zmiennych, tak by wyróżniał się kolorem oraz kształtem.
Pierwszą z nich jest bubble chart – to nowość, która ukazała się w jesiennym wydaniu oprogramowania MATLAB& Simulink R2020b. Poprzez wykres bąbelkowy można przedstawić całkiem sporo informacji.
Tego typu wykres, podobnie jak punktowy, osadzony jest w kartezjańskim układzie współrzędnych. Wywołuje się go poleceniem ‘bubblechart’, podając minimum 3 argumenty: położenie x i y oraz wartość w tym położeniu, czyli wielkość „bąbelka”. Co ciekawe, możemy wykorzystać różne kolory do rozróżniania odrębnych kategorii.
Składnia, którą stosuje się przy wykresie bąbelkowym:
bubblechart(x,y,sz)
bubblechart(x,y,sz,c)bubblechart(___,Name,Value)
bubblechart(ax,___)
bc = bubblechart(___)
Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć w dokumentacji firmy MathWorks: Bubble chart
Jaka jest druga możliwość?
W ostatnim wpisie Piotra Burnosa na MATLABlogu zaprezentowano wizualizację danych dotyczących rozwoju pandemii COVID-19 na mapie świata. Jest to jeden z przykładów praktycznego wykorzystania wykresu typu geographic bubble chart. Funkcja ‚geobubble’, za pomocą której tworzymy tego typu wykresy, przenosi dane z tabeli, zdefiniowanej jako pierwszy argument funkcji, na współrzędne geograficzne podane jako kolejne jej argumenty. Użytkownicy mogą dodatkowo kontrolować wielkość bąbelków.
Macie więc do wyboru dwa sposoby przedstawiania wybranych przez siebie danych! Najciekawsze wykresy nagrodzimy nagrodami rzeczowymi:
I miejsce – podręcznik „MATLAB i Simulink. Poradnik użytkownika”, firmowy parasol, bidon i pendrive
II miejsce – firmowy parasol, bidon, pendrive
III miejsce – firmowy parasol, bidon
Ważne daty:
Czekamy na Wasze zgłoszenia! Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość.
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: mktg@ont.com.pl
II miejsce
III miejsce