MATLAB®, Simulink® i RoadRunner rozwijają projektowanie zautomatyzowanych systemów percepcji, planowania i kontroli jazdy, umożliwiając inżynierom uzyskanie wglądu w zachowanie w świecie rzeczywistym, ograniczenie testów pojazdów i weryfikację funkcjonalności wbudowanego oprogramowania.

Dzięki MATLAB, Simulink i RoadRunner możliwe jest:

  • odczytywanie, wizualizacja i etykietowanie danych;
  • symulacja scenariuszy jazdy;
  • projektowanie algorytmów sterowania i planowania ruchu;
  • projektowanie algorytmów percepcji;
  • wdrażanie algorytmów za pomocą generowania kodu;
  • integracja i testowanie.

Symulacja scenariuszy jazdy

Do opracowywania i testowania algorytmów w wirtualnych scenariuszach możliwe jest używanie środowisk symulacyjnych takich jak Unreal Engine® współpracujących z MATLAB.

Środowisko przedstawia aktorów jako prostą grafikę i wykorzystuje probabilistyczne modele czujników. Wykorzystanie tego środowiska przydaje się w takich zastosowaniach jak sterowanie, łączenie czujników i planowanie ruchu.

Projektowanie algorytmów sterowania i planowania ruchu

Korzystanie z MATLAB i Simulink, pozwala opracować algorytmy planowania ścieżki i sterowania za pomocą kontrolerów bocznych i wzdłużnych, które umożliwiają autonomicznym pojazdom podążanie zaplanowaną trajektorią.

Możliwe jest także testowanie algorytmów syntetycznie, używając modeli czujników i modeli dynamiki pojazdu, a także środowisk symulacji 2D i 3D.

Projektowanie algorytmów percepcji

Algorytmy percepcji obejmują wykrywanie, śledzenie i lokalizację, których można używać w aplikacjach takich jak automatyczne hamowanie, kierowanie, tworzenie map i odometria. Możliwe jest ich opracowanie, korzystając z danych z kamery, lidaru i radaru.

Środowisko pozwala zaimplementować te algorytmy jako część aplikacji ADAS, takich jak hamowanie awaryjne i kierowanie.

Korzystanie z MATLAB, umożliwia opracowywanie algorytmów łączenia czujników, jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM), budowania map i odometrii.

Wdrażanie algorytmów

Wdrażanie algorytmów percepcji, planowania i kontroli na sprzęcie możliwe jest za pomocą przepływów pracy generowania kodu. Obsługiwane języki generowania kodu to C, C++, CUDA®, Verilog® i VHDL®.

Oprócz tego algorytmy te można wdrażać w architekturach zorientowanych na usługi, takich jak ROS i AUTOSAR.

Za pomocą automatycznie generowanego kodu można połączyć czujniki z innymi komponentami ECU. Obsługiwanych jest kilka platform, w tym między innymi sprzęt firm NVIDIA, Intel®, ARM®.

Dowiedz się więcej

 

Automated Driving Image Processing and Computer Vision Deep Learning

Wypróbuj produkty

Sprawdź możliwość bezpłatnego przetestowania oprogramowania firmy MathWorks.

Dowiedz się więcej
Chcesz dokonać zakupu?

Już dziś sprawdź ceny oprogramowania i zdecyduj się na inwestycję w swoje badania.

Sprawdź cennik
Potrzebujesz pomocy?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie oprogramowania firmy MathWorks? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Przejdź do kontaktu