Finał zawodów robotów marsjańskich w nowej odsłonie
Do finału ERC 2020, który odbędzie się w dniach 11-13 września 2020, zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata. W kolejnym etapie rywalizacji przed finalistami stoi zadanie zaprogramowania robota do startu w zawodach i przetestowanie algorytmów pozwalających na nawigację pojazdem na odległość. To ostatnie umożliwi zaprojektowany specjalnie na potrzeby zawodów ERC system do zdalnego zarządzania robotem.
Firma MathWorks już po raz czwarty jest partnerem wydarzenia. My również aktywnie wspieramy ERC oraz drużyny, oferując im naszą pomoc, materiały edukacyjne oraz dostęp do oprogramowania MATLAB i Simulink wraz z pakietem rozszerzeń. Serdecznie zapraszamy do Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych, gdzie będziemy prezentować funkcjonalności oprogramowania firmy MathWorks, będące platformą do wielodomenowej symulacji i projektowania systemów dynamicznych z wykorzystaniem modeli oraz ich implementację poprzez zastosowanie automatycznej generacji kodu.
Tegoroczne wydarzenie European Rover Challenge realizowane jest w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której we wrześniu zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim na Kampusie Politechniki Świętokrzyskiej wykorzystano system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne.
Nowa formuła zawodów ERC w jeszcze większym stopniu niż w poprzednich edycjach kładzie nacisk na autonomiczność tworzonych przez drużyny projektów. Podczas finału ERC 2020 zawodnicy będą mogli sterować polskimi robotami LEO Rover za pomocą algorytmów, komend lub manipulatora.
Hybrydowa formuła finału tegorocznych zawodów to wydarzenie otwarte dla wszystkich widzów, zarówno tych przed monitorami, jak i osób uczestniczących stacjonarnie. Międzynarodowym zawodom robotów mobilnych towarzyszyć będzie również konferencja branżowa oraz Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych z rozbudowanym programem warsztatów, interaktywnych pokazów i prelekcji popularnonaukowych. Pasjonaci kosmosu, robotyki i wysokich technologii będą mogli także wziąć udział w e-turnieju ERC Rover Mechanic Challenge opartym na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików.