Zawody robotyczne łazików marsjańskich
W tym roku Oprogramowanie Naukowo – Techniczne wraz z firmą MathWorks po raz kolejny dołącza do grona partnerów 7. edycji European Rover Challenge. Jest nam miło, że możemy mieć swój wkład również w tegoroczne wydarzenie i współtworzyć niezwykłą społeczność pasjonatów sektora kosmicznego w Polsce.
European Rover Challenge to największe zawody kosmiczne w Europie. Od 2014 r. do Polski przylatują drużyny z całego świata, które konkurują w międzynarodowych zawodach robotów mobilnych. ERC to też popularyzacja nauki. Strefa Inspiracji jest stałym elementem wydarzenia, w trakcie którego na odwiedzających czekają doświadczenia naukowe, panele dyskusyjne oraz warsztaty związane z technologią i kosmosem.
Przez lata ERC odwiedziło wiele branżowych autorytetów m.in. Steve Jurczyk – były wiceszef NASA, Harrison Schmitt – astronauta NASA i członek legendarnej misji Apollo 17, czy Tim Peake – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegł maraton londyński.
Ze względu na sytuację wywołaną pandemią, tegoroczne ERC odbywać będzie się w dwóch formułach: ON-SITE (stacjonarnej), w której udział biorą roboty skonstruowane przez drużyny oraz REMOTE (zdalnej), w której zawodnicy z kilku kontynentów będą zdalnie sterować robotem poruszającym się fizycznie po torze zlokalizowanym na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.
Lista polskich zespołów, które zawalczą o podium podczas finałów 7 edycji ERC
Formuła ON-SITE (stacjonarna):
- AGH Space Systems | Kalman | Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- SKA Robotics | Sirius II | Politechnika Warszawska
- Legendary Rover Team | Legendary IX | Politechnika Rzeszowska
- Silesian Phoenix | Phoenix III | Politechnika Śląska
- Impuls Team | IMPULS Mars Rover | Politechnika Świętokrzyska
Formuła REMOTE (zdalna):
- Raptors | Politechnika Łódzka
- SKA Robotics | Politechnika Warszawska
- Continuum | Uniwersytet Wrocławski
Strefa pokazów
7. edycja wydarzenia będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na formę przeprowadzenia konkurencji. Już 10 września (w pierwszy dzień konkursu) wszyscy widzowie będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć największy na świecie, aktywny marsjański wulkan, który swoimi wybuchami będzie urozmaicał zawody.
Do zobaczenia we wrześniu. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie zaprezentujemy wiele ciekawych stanowisk doświadczalnych na bazie oprogramowania MATLAB i Simulink. Będzie nas można znaleźć w dniach 10 – 12 września na Kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.
Stoisko ONT
Na naszym stanowisku pokazowym prezentowane będą funkcjonalności oprogramowania firmy MathWorks – MATLAB i Simulink, będącego platformą do przeprowadzania obliczeń inżynierskich, modelowania i wielodomenowej symulacji systemów dynamicznych oraz; implementacji tworzonych algorytmów z zastosowaniem automatycznej generacji kodu. Wśród planowanych pokazów znajdzie się:
- demonstracja automatycznej generacji kodu C na procesory wbudowane m.in. Texas Instruments C2000 oraz implementacja algorytmu sterującego prędkością silnika DC,
- projektowanie systemu sterowania dronem w oparciu o jego model fizyczny stworzony w Simulinku,
- środowisko RoadRunner do projektowania scen 3D na potrzeby symulacji i testowania systemów autonomicznych w pojazdach,
- sterowanie w czasie rzeczywistym układu z kulką lewitującą w polu magnetycznym elektromagnesu z użyciem środowiska do szybkiego prototypowania bazującego na pakiecie MATLAB/Simulink,
- prezentacja pojazdu gąsienicowego na bazie części Lego Mindstorms, sterowanego z poziomu MATLABa – propozycja dla młodszych osób rozpoczynających przygodę z modelarstwem i sterowaniem.
Do zobaczenia!